Header Background
Logo Link Index Link
Ad Space

Wrestling

 

Sander leads Barton Wrestling in nationally ranked field at Swede Open

Sander leads Barton Wrestling in nationally ranked field at Swede Open

The Barton Community College Wrestling team competed this past Saturday at the fifth annual Swede Open held in Lindsborg, Kansas.  Facing a field of NAIA and NCAA Division II ranked wrestlers, the Cougars came through with a 16-28 overall individual record and one fourth place finish. 

Great Bend freshman Kade Sander was the lone placer finishing fourth in the 157 pound weight division.  Getting an opening 12-2 major decision over Bacone College's Courtney Shavers in the first round, Sander reached the semifinals with a come-from-behind effort over Alex Destra of Missouri Valley College.  Trailing 8-1 Sander shutout Destra the rest of the way winning 10-8 to advance to meet up with the top ranked NAIA wrestler Zach Skates of Oklahoma City University.  After being tied at four, Skates went on to win 17-8 bouncing Sander to the consolation side of the bracket.   In a rematch of their first round matchup, Sander again defeated Shavers with a 16-1 technical fall before dropping an 11-4 major decision to Bradley Little of Fort Hays State University.

Other Barton Results:

125 Division

Will Bardezbain:
           Rd 1:  received a bye
           Rd 2:  lost 4-2 to NAIA #4 Oscar Marin (York, NE)
           Consolation Rd 2:  won 17-0 tech fall over Julian Montes (Newman University)
           Consolation Rd 3:  lost by fall (4:14) to Alexander Juarez (Unattached)

Khalil Franklin:
          Rd 1:  received bye
          Rd 2:  lost 22-7 tech fall to Robert Ozuna (Unattached)
          Consolation Rd 2:  lost by fall (1:23) to Tejaun Carter (Pratt CC)

133 Division

Caysen Smith:
          Rd 1:  won by fall (3:36) over Dy`Juan Carney (Pratt CC)
          Quarterfinal:  lost by fall (1:58) to NAIA #10 Trey Trujillo (Hastings College)
          Consolation Round 2:  won 10-9 decision over Vance Lipsey (Bethany College)
          Consolation Round 3:  won 4-2 decision over Daryl Logan Anderson (Bacone College)
          Consolation Semifinals:  Lost 8-4 decision to Matt Landgraff (Oklahoma City University) 

141 Division

Jaden McRoberts:
          Rd 1:  won 5-0 decision over Anthony Rippe (Hastings College)
          Quarterfinal:  lost by fall (4:28) to Tyler Dryden (Fort Hays State University)
          Consolation Round 2:  won by injury default over Jacob Kay (Fort Hays State University)
          Consolation Round 3:  won by 15-6 major decision over Jacob Schoenfeld (Unattached - Fort Hays State University)
          Consolation Round 4 – lost 3-2 decision to Abel Villa Moreno (Bacone College)

149 Division

Sean Taborsky:
          Rd 1:  won by 18-2 tech fall over Eric Larinoff (Bacone College)
          Rd 2:  lost 16-0 tech fall to Tyler Mies (Newman University)
          Consolation Round 2:  won 10-5 decision over Daniel Navarro (Barton CC - Unattached)
          Consolation Round 3:  lost by fall (1:10) to Matt Ziegler (Fort Hays State University)

Zach Vesta:
          Rd 1:  received bye
          Rd 2:  lost 21-2 tech fall to NAIA #1 Jacob Ekster (Missouri Valley College)
          Consolation Round 2:  lost by fall (2:03) to Brian Messersmith (Hastings College)

174 Division

Christian Strother:
          Rd 1:  lost by fall (0:35) to Nathan Shipley (Fort Hays State University)
          Consolation Round 1:  won by fall (5:22) over Adrian Virgen (Bacone College)
          Consolation Round 2:  lost by fall ( 6:07) to Jonathan Bowen (Barton CC)

Devon Baker:
          Rd 1:  won by fall (6:14) over Daniel Agao (Missouri Valley College)
          Quarterfinal:  lost 19-4 technical fall to Heath Gray (Newman University)
          Consolation Round 2:  lost 7-2 decision to Tyler Crow (Missouri Valley College, MO - Unattached)

Jonathan Bowen:
          Rd 1:  won 21-6 tech fall over Ryan Artilies (Missouri Valley College)
          Quarterfinal:  lost 5-0 decision to Ethan Dale (Fort Hays State University)
          Consolation Round 2:  won by fall (6:07) over Christian Strother (Barton CC)
          Consolation Round 3:  lost by fall (1:35) to NAIA #11 Jamie Shawver (Oklahoma City University)

184 Division

Tim Johnson:
          Rd 1:  lost by fall (1:19) to NCAA Division II #6 Jon Inman (Fort Hays State University)
          Consolation Round 1:  received bye
          Consolation Round 2:  lost 5-4 decision to Jordan Davis (Fort Hays State University Unattached)

197 Division

Zac Strother:
          Rd 1:  lost by fall (1:38) to NAIA # 16 Miguel Tovar (Oklahoma City University)
          Consolation Round 1:  received bye
          Consolation Round 2:  won by fall (1:31) over Dagan Willingham (Pratt Community College - Unattached)
          Consolation Round 3:  lost by fall (3:58) to Felipe Nava (Bacone College)

285 Division

Justin Scarbro:
          Rd 1:  received bye
          Rd 2:  lost by fall (2:26) to Jacob Marrs (Unattached)
          Consolation Round 2:  received bye
          Consolation Round 3:  lost by fall (3:00) to Tyler Smith (Bethany College)

Other unattached Wrestlers:

149 Division

Daniel Navarro:
          Rd 1:  lost 7-2 decision to Huy Truong (Hastings College)
          Consolation Round 1:  received bye
          Consolation Round 2:  lost 10-5 decision to Sean Taborsky (Barton CC)

285 Division

Brix Brickey:
          Rd 1:  received bye
          Rd 2:  lost 12-5 decision to Zach Kearney (Fort Hays State University)
          Consolation Round 2:  lost 10-5 decision to Troy Artiles (Missouri Valley College)